Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Мухарски риболов на високопланинска езерна пъстърва - Втора Част

oт Акулата

Привет на всички, ловящи пъстървата по планинските езера с мушички!

В първата част на статията бях писал за риболова със суха муха по планинските езера. Тук ще обърна повече внимание на някои тънкости в техниката за риболов на нимфа на езеро и някои успешни мои имитации на ларви на насекоми, живеещи в него.

Екипировка, необходима на мухаря при риболов на нимфа на езерна пъстърва.

И тук както при риболова със суха муха са необходими същите елементи от екипировката, а това бяха: камофлажни дрехи, шапка слънчеви очила, мухарски кеп и разбира се прът макара и шнур.

При избора на прът за езерния риболов на нимфа трябва да вземем под внимание факта, че ще използваме утежнени нимфи, които да изхвърляме на далечно разстояние, заради което е добре да се спрем на пръчка с по-бърза акция (твърд строй) и с по-висок клас – например 6/7 клас от порядъка на 2,70 – 3м. Макарата трябва да бъде същия клас както пръта.

Можем да използваме два начина на поднасяне на нимфите- чрез плуващ или чрез потъващ шнур. Потъващите шнурове се използват изключително и само за риболов на нимфа или стример. Поради особеностите си в строежа, (фините метални частици които заедно с текстилните нишки изграждат сърцевината на шнура ), заради това, че потъват те не могат да се използват за риболов на суха муха. Според това с каква скорост потъват, те се делят на няколко вида: бързо, средно бавно и бавно потъващи, в зависимост от това, каква е концентрацията на метални частици в шнура. Но тъй като в риболовния си опит до сега не ми се е налагало да ги използвам, няма да се впускам в подробности около тях. От плуващите шнурове в нашия случай, може да се ползват двата вида DT6 и WF7. WF шнуровете се предпочитат повече заради това, че с него може да се постигне по-добра дистанция, за сметка на прецизната презентация, която тук не е от голямо значение. Лидерът, който се използва се съобразява с дълбочината на езерото и по-точно на мястото от езерото на което ще ловим.

Основната цел на този риболов е да се свалят нимфите на дъното и да се изтеглят бавно, като се стараем да имитираме и излюпващо се водно насекомо. Заради това цялата дължина на лидера и нимфите трябва да бъде съобразена по такъв начин, че нимфите да достигнат дъното и след това да бъдат изтеглени.

На пример, ако участъкът от езерото, където ще ловим е с дълб23:16 11.4.2005 г.очина около 3 метра, може да използваме лидер 2 метра с дебелина 0,20 мм. Към него може да добавим вързани с по три типета с дължина по 0,50 м всеки и дебелина 0,18 мм., три нимфи с утежнение, вързани една след друга с хирургически възел. Така общата дължина на линията ще бъде около 3, 5 метра и последните две нимфи ще могат да потънат на дъното, преди да започнем да ги теглим обратно.

Подбора на участъка от езерото, където ще ловим, трябва да бъде направен много внимателно, като трябва да се съобразим с това, зад нас да има достатъчно голо и равно място където да размятаме шнура при хвърлянето назад. Много е неприятно когато започнем да късаме нимфите си по брега, поради това, че не сме се съобразили с някоя неравност или камък зад нас.

След като заметнем нимфите във водата трябва да изчакаме от 30 секунди до минута, те да достигната до дъното, времето зависи от дълбочината на езерото. Често се случва, докато нимфите потъват да ни удари пъстърва, затова трябва постоянно шнура да ни бъде опънат и края му да не го изпускаме от поглед. След като вече нимфите са на дъното, започваме бавно да ги прибираме, навивайки шнура с пръсти или с издърпване на малки части шнур на различни тласъци със свободната ръка. Също може да повдигаме върха на пръта на моменти, с треперене на китката на ръката с която държим пръта, за да създаваме колебливи движения на нимфите, с което да имитираме естественото движение на някои излюпващи се насекоми, каквито са например комарите.

Индикацията за кълване на рибата става много лесно, просто линията ни спира, или се усещат леки, а в някои момент и по-силни, подръпвания. Концентрацията трябва да бъде много голяма в такива моменти, защото миг забавяне и рибата изплюва. Но много често се случва, ако екземплярите са по-големи и да се само засекат, при което последва моментално повличане и в дадени моменти, ако не внимаваме достатъчно, може някоя голяма пъстърва да ни изтръгне пръчката от ръце. Това последното може да се случи много рядко, като се има предвид намалялото рибно богатство по нашите езера, но човек никога не знае и трябва да бъде готов за всичко.

Нимфите, които успешно съм използвал при риболовните ми излети по пиринските езера.

Една от най-успешните ми нимфи за пъстърва по езерата в Пирин е моята имитация на ларвата на майската муха:

Направена на кука ном 8, от заешка козина и утежнена със златна глава и усукана със златно ламе, тази нимфа е една от най-успешните имитации на майски мухи, които съм използвал, както при риболова на езерна пъстърва, така и на речен кефал. За заешката нимфа или по известна в цяла свят като - Hare’s Ear Nymph (нимфа, от козината от ушите на заек) много от световните имена в мухарския риболов, твърдят, че имитира няколко вида насекоми, майски мухи, скариди, малки рачета, рибки и др.

Друга любима нимфа, донесла ми много емоции в риболовните ми посещения на езерата е пупата на ручейника.

Отново утежнена със златна глава, на кука ном 8 - 12 тази муха е изключително примамлива, особено в участъци на езера с каменисто дъно, където под камъните се крият ларвите на ручейниците.

Третата ми фаворитка за езерен риболов е излюпващата се ларва на комара

.

Ларвите на комара са много успешни при риболов преди и по време на люпенето на комарите, което се активира вечер. Малките номера от 14 до 20 са много апетитни за пъстървите.

Риболовът на пъстърва по високопланинските езера е изключително емоционален и затова всеки един запален мухар трябва поне веднъж през живота си да го опита.

Успех на всички, решили да опитат късмета си по планинските езера с нимфички!

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.