Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Кръгово замятане

oт Lefty Kreh

Кръговото замятане е необхдимо тогава, когато пълното е възпрепятствано от външни условия. За съжеление, болшинството мухари не изпълняват добре този кастинг, което се проявява в смотаване на шнура. Лошото изпълнение на кръговото замятане се дължи на 2 основни обстоятелства: държенето на въдицата пред мухаря и насочването на кастинга надолу в завършващия стадий, което води към свличане на шнура надолу като не се се достига целта.

За постигането на правилно кръгово хвърляне е необходимо да се следват 4 правила. Първо, въдицата трябва да се намира зад гърба. Помнете, че колкото по-голяма е дъгата, по която се движи въдицата, толкова повече се способства хвърлянето. Второ, трябва да натоварите въдицата в противоположно на хвърлянето направление, за да може тя после да изпрати шнура напред. За да получите този необходим натяг, шнурът трябва да е изпънат по повърхността на водата, нейното повърхностно напрежение ще даде необходимата съпротивителна сила. Трето, шнурът при кастинга лети там, където сочи края на въдицата при спирането и, за това в края на хвърлянето той трябва да е с направление - целта, а не повърхността на водата пред риболовеца. Четвърто, размерът на разгъващият се кръг се определя от разстоянието, което изминава върха на въдицата при кастинга, неговото ускорение и рязкото му спиране. Повечето хора спират пръчката твърде плавно, което води до твърде голям кръг.

Стъпка 1.

За да започнете кръговото хвърляне бавно придърпайте шнура по повърхността на водата. Не рязко и не твърде бързо. Продължете движението дотогава, докато въдицата не се окаже зад вас. Помнете, колкото по дълъго ще е хвърлянето, толкова по далеч зад гърба ви трябва да е въдицата. При много далечно хвърляне краят на въдицата се намира напълно зад рибаря и е паралелен с водата. Дайте на шнура да спре или направете кратка пауза. Това позволява на повърхностното напрежение да “хване” шнура, така, че при движение на въдицата напред да се създаде необходимото реактивно съпротивление. Покоя на шнура в този момент е важен за правилният кастинг.

Стъпка 2.

Кръговото замятане трябва да се изпълнява точно като обикновеното. Преместете въдицата напред, както и при обикновеното хвърляне. Колкото по-бърз и далечен трябва да е кастнга, толкова по-кратко трябва да е разтоянието, изминато от въдицата при ускорението, толкова по-голямо да е това ускорение и по-рязко спирането и.

Стъпка 3.

Трябва да насочите енергията на кастинга към целта примерно на нивото на очите. Ако движите въдицата надолу, ще хвърлите на повърхността пред вас. Чак след като сте спрели въдицата на нивото но очите, можете да я спуснете до нормалното и за риболов ниво.

Стъпка 4.

Две са основните грешки, които водят до лошо кръгово замятане. Първата е ,че не се прави пауза, когато шнура се намира във водата и не се създава необходимата задържаща, съпротивителна сила от повърхностното напрежение. Второ, че в края на кастинга въдицата се оказва насочена надолу, към водата. За да схванете това, направете едно нормално хвърляне, като насочите мухата и шнура към целта на нивото на очите. След това направете още едно хвърляне, но така че след спирането въдицата да гледа надолу. Първият ще полети напред в целта. Във вторият случай краят на шнура ще се накатае пред вас.

(Превод от английски език: Димитър Илиев)

Първоначално сататията е публикувана в сайта www.fishandfly.co.uk

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.