Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Семинар по Родбилдинг с Bob Widgren - Шеста част.

Довършване на пръта

от Bob Widgren

Надписване на пръта

Много поръчкови родбилдъри надписват продукта си с името на клиента и друга уместна информация като клас и дължина на пръта. Това е и хубав начин за домашния билдър да добави малко персоналност към прът. Използвайте специален маркер или писалка и мастило, за да пишете директно върху бланката. Направете това между нанасянето на първия и втория слой лак или смола, за да не се размаже мастилото по намотките конец.

Нанасяне на лака/смолата

Има два вида химикали за заливките на прът: лак за заливки и двукомпонентна епоксидна смола. И двете се използват за заливане на намотки и покриване на надписи, и придават на пръта познатия ви лъскав вид, но имат различни силни и слаби страни.

В дните преди графитните въдици и епоксидните смоли, производителите на пръти използваха лак за заливки на водачите, а производителите на бамбукови пръти използваха лак (обикновено гланцов корабен лак за външна употреба) за да покрият целите секции на прътите. Днес производителите на бланки лакират бланките с епоксидна заливка, и няма нужда след това да се нанася какъвто и да е лак или епоксидна заливка на самата бланка. Трябва да залеете само намотките и да покриете надписите, които сте направили на пръта.

Предимството на добрия лак е, че той по-лесно прощава грешките от епоксидната смола. Той бързо попива в намотките конец, и запазва разномерен тона на цвета. Ако се нанася пестеливо, пръта дори не е нужно да се върти докато се суши. Недостатъка на използването само на лак, е че трябва да нанесете от 6 до 10 слоя за да постигнете същата защита на намотките както при епоксидната заливка.

Повечето производители нанасят само епоксидна заливка, тъй като това е сравнително бърз процес от две стъпки. Ако обаче не внимавате изключително много докато нанасяте епоксидната заливка, може да получите цвят на петна заради неравномерното разнасяне/попиване на смолата.

За да се възползвам от предимствата и на двата вида заливки, аз използвам лака за пръти на Gudebrod или обикновен корабен лак в зависимост от цвета, който искам да получа. Лака на Gudebrod изсветлява когато изсъхне, докато корабния остава тъмен. Но вместо след това да добавя още шест или повече слоя лак, аз нанасям два тънки слоя епоксидна заливка. Тези два вида заливки са напълно съвместими, стига втория слой да се нанася чак след стягане на първия.

Когато използвате двукомпонентна епоксидна заливка, внимателно следвайте инструкциите на производителя и отмервайте и смесвайте само в съдове, одобрени за това. Неодобрените съдове и бъркалки могат да замърсят сместа с химикали, които да попречат на правилното й стягане.

Пръта трябва да се върти и обръща в продължение на поне два часа след нанасянето на епоксидната заливка, иначе гравитацията ще причини стичане на смолата към долната страна на бланката. Аз имам машина, която постоянно върти бланките докато съхнат. Можете да постигнете същия резултат като направите прорези в картонена кутия или чифт дървени блокчета, поставите бланката в прорезите, и я завъртате на ръка на всеки няколко минути. Оставете да изсъхне 12 до 24 часа между нанасянето на слоевете.

Нанасяйте лака или епоксидната смола с хубава четка предназначена за това, около 3 до 6 мм широка. Разнасяйте плавно, въртейки бланката и следвайки навивките на конеца с четката, Искате да постигнете гладка, равномерна заливка, затова избягвайте движения наляво-надясно и нанасяйте икономично. Винаги можете да нанесете още един слой, ако сте сложили прекалено малко. Прекалено многото нанесен лак/смола е много по-трудния за решаване проблем. Позволете на смолата да попие в намотките – не се опитвайте да я втриете с четката, защото ще получите мехурчета въздух, и неравни грозни заливки.


Използвайте топлината на лампа веднага след нанасянето, за да размекне смолата, и да изкара мехурчета въздух или други недостатъци, оставени от четката.

Монтиране на макародържача

Когато и последния слой смола е изсъхнал, финалната ви стъпка е да монтирате макародържача. Както и с ръкохватката, от вас зависи да го напаснете към бланката. Може да се наложи да използвате специален инструмент за разпробиване или кръгла пила, за да разширите отвора в него, ако е твърде тесен за бланката ви. Ако е твърде широк, навиийте от хартиено тиксо две шайби върху бланката, за да оберете луфта между нея и макародържача.


Използвайте 5-минутно епоксидно лепило да закрепите макародържача към бланката. Уверете се, че сте подравнили макародържача на една линия с водачите преди да стегне лепилото.

Щом пасва плътно, покрийте шайбите от хартиено тиксо и вътрешността на макародържача с 5-минутно епоксидно лепило и го прикрепете на бланката. Веднага проверете подравняването на макародържача, за да се уверите че леглото за крачето на макарата е в една линия с водачите.

Щом проекта ви е завършен, постарайте се да намерите на новия си прът хубав калъф и тубос.

Следва последната седма част - "Таблица - подреждане (разпределение) на водачите"

Превод от английски език: Венцислав Андреев

Статията бе любезно предоставена за превод и публикация на страниците на www.akulata.com от нейният автор Bob Widgren и Ross Purnell, главен редактор на списание "Fly Fisherman". Статията е първоначално публикуване на страниците на електронният сайт на списанието ...тук

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.