Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Родбилдинг – Част Първа. Няколко основни неща, които трябва да знаете за родбилдинга

от Jan-Ole Willers

Това е статия за материалите необходими за изработване на мухарска пръчка и основа от която да се водим, илюстрирана със снимки на етапите на изработване на пръчката.

Ако вие, който сте ловил с муха, прочетете тази статия, наемете се сериозно да изработите ваша мухарка, и прецените, че е по-добре, отколкото да си купите, значи сте заразили с положителен вирус, предаден ви от мен. В крайна сметка значи съм свършил добра работа.

Предисловие

Предимствата, които лично аз виждам в това човек сам да изработи собствена пръчка, след като първите две пръчки, които изработих, са качеството, което се постига и възможността да нагодите този такъм към вашите собствени специфични нужди и да му придадете вид, който точно вие желаете.

Забравете аргументите, които често се чуват, за спестяването на пари, при изработването на пръчка за вас. Най-вероятно ще имате нужда от някои инструменти, които до преди това сте нямали, което ще елиминира предимството от по-малките разходи, които ще имате за бланки и евтини компоненти. Забравих да изтъкна още една причина, да изработите сами пръчка, това е огромното удоволствие от самото създаване стъпка по стъпка на нещо, което ще използвате след това в практиката ви като мухари.

Производители на Бланки

Има много производители на бланки на пазара. Повечето хора знаят някои от тях от пръчките, които са си купували, но други са по неизвестни на широката публика. Вторите са почти неизвестни, работещи самостоятелно, като се има предвид разработване, маркетинг и дистрибуция.

До сега съм работил с бланки на Batson, Fibatube, Loomis, Sage, St Croix и Tample Fork Outfitters (TFO). Всички те продават добри бланки на пазара. Има и още много други производители с добра репутация като CTS, Lamiglas, Thomas & Thomas, Pacific Bay, Orvis, Scott и много други, които аз съм любопитен да използвам някой ден.

Кои бланки ви пасват на вас?

Най-трудната задача е да изберете точните бланки. За да ви помогна да вземете точното решение, без да залагате на лотария, имаме нужда от конкретни основни факти, от които да започнем.

Изхождайки от видовете риби, които ще ловим и тяхната среда, ще се спрем на точно определеният за целта клас и дължина на пръта. Опитайте, ако имате възможност да похвърляте с модели, които биха ви подхождали по отношение на дължина, клас, и брой секции, и да има възможност да се продават на бланки.

Ще имате този шанс, когато отидете да ловите заедно с приятели, които биха ви предоставили своите пръчки за проба. Добре зареден риболовен магазин с любезни продавачи или панаир са също добра възможност да проверите каква точно пръчка да изберете.

В днешно време, много производители предлагат техни бланки в различни модификации съобразно транспортната дължина. Може да закупите един и същ модел (клас и дължина) на две, три, или четири части. Това би довело до малка разлика в бланките, което в някои случаи ще се отрази на крайният резултат, две напълно различни пръчки, въпреки че са от един и същи модел, клас и дължина. Имайте предвид това нещо, докато избирате модела. Аз от собствена страна го разбрах по трудният начин.

Пръчки, които са от повече от две части, са по-добри за транспорт от старите дву-коленни пръчки. Лично аз предпочитам три или четири снадкови пръчки заради по-лесното транспортиране в багажника на автомобила ми. Пръчки с повече от четири части на мен ми приличат повече на пъзел, но това разбира се си е лично мое мнение.

Също така проверете дали има гаранционен сервиз, което много от производителите на бланки в днешно време предлагат и ги сравнете едни с други. Започват от 30 дни гаранция (моля ви, завършете пръчките си бързо и се опитайте да ги счупите в гаранционния срок) и продължават до доживотна гаранция на името на първия собственик.

Останалите компоненти

Трябва да изберете макародържач, дръжка, водачи, и може би държач на куката. Също ще имате нужда от конци за връзване на водачите към бланките и смоли, с които да ги залеете. Следват някои мои предложения за различните компоненти, които са нужни:

Макародържач

Има няколко производителя на макародържачи. Аз съм ползвал Batson, Pacific Bay, Struble и REC за мои собствени проекти с добри резултати.


Макародържач U-18 на Struble в цялостен вид

Изцяло алуминиеви с анодизирана повърхност.

Това е най-добрия макародържач за всички пръчки за солена вода и за високи класове мухарки за сладководен риболов на големи риби, както и за продължителен риболов от лодка, където макародържачи с дърво ще бъдат по изхабявани. Стандартните цветове на анодизираното покритие са черен, сив, хром и син. За риболов в солени води подходящи биха били и макародържачи с карбонова част. Добре подбрани, те също биха издържали колкото напълно алуминиевите.


Макародържач U-18 на Struble в разглобен вид

Никел Сребро (Nickel Silver) макародържач с дървена част.

Някои от тях изглеждат много добре, комбинирането на екзотични дървета със светлият сребрист цвят на металната част (hardware) може да даде много хубав контраст. Иползват се за по-леки класове мухарки, главно за сладководен риболов. Изборът на дървета е почти безкраен.

Алуминива анодизирана метална част и дърво.

Това е смесица между горните два вида. Обикновено са малко по-евтини от тези с метална част от Никел и Сребро. Черна метална част и дърво е широко популярна комбинация.

Дръжка и файтинг бът (в превод от английски „fighting” – „борба”, “butt” – приклад, като цяло се има предвид за парчето корк, което стои на края на дръжката, служещо за подлагане на пръчката на хълбока, при борба с по-голяма риба)

Дръжките и файтинг бъта се срещат в различни форми, материали и качество. Най-използваните материали за дръжки са корка, “burl” корк, “rubber” корк и “eva-foam”

Корка е най-добрият избор за дръжки според много хора. Това е натурален продукт получен от корков дъб, главно в Португалия. Лек и лесен за обработка. Все по трудно е да се намерят първокачествени коркови пръстени, които да отговарят на завишаващите се изисквания.

Burl Корк е микс от коркови парченца с различен размер и гума. Изработва се в различни цветове. Добър избор, ако желаем да придадем някакъв цвят на дръжката. По-евтин е от нормалният корк, по-очевидни причини.

Rubber Корк е микс от коркови зърна и гума. Съдържа повече гума от Burl Корк за постигане на по-добра устойчивост на гниене. Използва се и за края на файтинг бът. По тежък е от корка и Burl Корка.

Eva-Foam е гъба и се среща в различни цветове, подхождащи на цвета на бланките, и по мое мнение не е най-добрия избор за цялостна дръжка, но много добра работа би свършил за краища на файтинг бът и дори цял файтинг бът на по-тежки класове пръчки за морски риболов.

Предварително оформените дръжки се продават от много и различни производители с подобни характеристики на дръжките на готовите пръчки. Така, че вие може да си купите предварително оформена дръжка и да преправите канала така, че да пасне на бланката ви. Това е приемлив вариант, ако харесате точно определена по форма и размер дръжка. Повечето от тях са прекалено къси за моя вкус.

Другият вариант е да изберете по-трудното решение да си направите дръжка точно по ваш избор. Според мен, това е сърцевината на изработването на пръчки и е много важен момент особено за мухарски пръчки. Докато хвърляте с мухарка, винаги ще държите пръчката в ръката си, и ако пръчката е едноръчна, цялата енергия се пренася от едната ви ръка върху пръчката и обратно. Дръжка, която е прекалено къса или прекалено тънка, или твърда може да ви развали удоволствието от риболова, защото държането на пръчката става много изтощително. За да разберете коя дължина, диаметър и форма на дръжката биха ви паснали най-добре на ръката, просто проверете дръжките на мухарките в най-близкия магазин или някоя от вашите собствени пръчки, където вероятно вече си имате определени предпочитания.

За да подчертая горното, ще добавя, че имам закупена готова мухарка, която не обичам да използвам, защото дръжката е прекалено тънка за моя вкус. Чувствам изключителен неудобство след краткотраен риболов с тази мухарка и сега я ползвам вече като резервна.

Форма на дръжката

Две основни неща влияят на избора на форма на дръжката – субективните предпочитания и класа на мухарката. Субективните ви предпочитания към точно определен начин на държане на мухарката могат да повлияят на избора ви на стила дръжка. Ако докато хвърляте, държите дръжката с показалеца напред, правите форми като тип „Cigar” (cigar – от английски език - пура) и „Half Wells” (от английски - половин вдлъбнатина). Ако държите палеца си напред, по-добрият избор на формата на дръжката е “Full Wells”. Ползва се при по-високи класове пръчки, с които е по-лесно да се замята с палеца напред върху дръжката, като опора.


Различни форми тип cigar (пура)

Cigar(пура) – по-често се използва при за по-ниски класове мухарки, между 0 – 5 клас, но някои ги ползват и при много тежки мухарки. Позволяват различни стилове на държане на пръчката.

Reverse Half Wells – стандартна дръжка, използва се при класове пръчки между 3-6 клас.


Различни форми тип Full Wells

Full Wells – често използвани при класове 6, 7 и по-високи.

Кукодържач

Може да използвате държач на куката, ако не сте от тези хора, които обичат да си я забиват в корка, което като цяло го изхабява.

Държачите са два типа – широката стандартна “u”-образна форма и сгъваемата версия. Вторите са добри, ако имате проблеми със стандартния тип, изразяващи се в хващане на шнура от куката, докато тя си стои захваната на държача. Аз лично вторият тип не ги харесвам толкова много. Последният прът, на който слагах такъв държач беше на едно малко момче, за да избегна инциденти докато се разхожда по реката с въдицата в ръка.

Междинни и върхов водачи

Три са типовете водачи на пръчката. Ако гледаме от дръжката към върха са:


Стрипинг водачи с титаниева рамка с размери #20, #16 и #12

Stripping водачи – В зависимост от дължината на пръчката и клас и се използват един, два или три страйпера. Изработените от Силициев Карбид, т.нар. сикови водачи (SIC), алуминиев оксид и цирконий са най-използвани. Най-добър избор според формата си са трикраките, но се срещат и двукраки водачи (подобни са на змиевидните).


Стрипинг водачи #20, #16 и #12 последвани от змиевидни водачи с изнесено краче 5-4-4-3-3-3-3 и върхов водач.


Змиевиден водач с изнесено краче в профил


Класически змиевиден водач, еднокрак водач, и водач с едно изнесено краче. Предимството на змиевидният водач с изнесено краче е, че почти нулевият контакт между бланката и шнура ще подобри хвърлянето в сравнение със стандартните водачи.

Междинни водачи (running guides) според формата си се делят на – змиевидни и все по-модерните, еднокраки водачи. Също така има и еднокраки водачи с керамичен пръстен. За случаят, който ще следва ще използвам специална версия на еднокраките водачи – стоящ навън змиевиден водач(stand out snake guide). Предимствата му се виждат ясно от снимката – залепване на мокрия шнур към бланката е почти невъзможно. Също така триенето между бланките и хлъзгащият се през водачите шнур е редуцирано до минимум. Недостатъкът им е опасността от счупване поради по- откритата им форма и възможността на възникване на усукващ момент натоварващ бланките. Този тип водачи са подходящи за пръчки, с които се лови по морския или езерния бряг, като цяло открити пространства. Не се препоръчват за малки планински реки, където, между клоните на храсти и дървета, може да се захванат и да се счупят.

Върхови водачи (tip tops). Изборът тук е между класически стил - метална халка и такъв с керамична вложка. Имам добър опит с върхови водачи с керамична вложка. По-рано се опасявах да ги използвам заради теглото им. Но по-късно сложих двта типа вода и на везната и в крайна сметка, моделът с керамична вложка Fuji Concept, които използвах бяха подобни на тегло на стандартните с метална халка. Може дори да чуете, или по-правилно казано, да не чуете, предимството на водачите с керамична вложка докато хвърляте. Намаленият шум, благодарение на по-малкото триене, което се получава между шнура и керамиката на водача е в значителна степен.

Размерът на връхният водач е решаващ за презентацията, според мен, твърде малките водачи биха нарушили процеса на изхвърляне, докато твърде големите биха влошили точността на измятане на шнура в права посока. Изберете размера на тръбичката на върховия водач внимателно, съобразявайки се с диаметъра на върха на бланката.

Материали за водачи и покрития

За покритието на водачите се използват се много материали. Най-важната задача на покритието е да защитава повърхността на водача от влиянието на околката среда и да не допуска корозия на водача. При некерамичните водачи, гладкостта на покритието ще се увеличи според някои очевидни причини. Следва малко информация за най-често използваните типове водачи.

Hard Chrom покритие: Това е добро стандартно покритие на трите гореизброени типа водачи. Hard Chrome покритието е по-здраво от неръждаемата стомана. Резултатът при него е по-малко триене в сравнение с водачите от неръждаема стомана без покритие.

TiCH покритие: Титаниевият субстрат се полага върху металната повърхност със специален процес. Този материал е по-твърд от хрома и също се използва за трите типа гореизброени водачи. Според моя опит, добре е тези водачи да се почистват със сладка вода, след употреба на пръчката при морски риболов както между впрочем и тези с покритие хром.

Титаний (използван като тяло). Това е единственият материал, който може да издържи на солената вода. Също е много лек, но доста скъп като материал.

Неръждаема стомана. Това е най-често срещаната основа на всичките три типа водачи. Обикновено се правят от стомана SS304 и SS316, където 316 е по-издръжлива на корозия от 304, заради по ниското съдържание на карбон.

Конец за навиване и ламе


Цвятът на конеца потъмнява преди и след заливане.

Конецът за навиване се произвежда от много фирми в различни цветове и здравина. Лично аз съм ползвал конци на Gudebrod, Talbot и Gossamer, всичките с добри резултати.

Найлоновите конци. Най-често употребявани са. Предимствата са: дълъг живот, като се има предвид влагата и солената вода. Относителната здравина на найлоновите конци са също от значение.

Копринени конци се използват от време на време, главно за леки пръчки за сладководен риболов и често при бамбуковите пръчки.

От козметична гледна точка, трябва да се има в предвид, че залятият със смола найлонов конец ще потъмнее, докато копринения става просветлява.

За да се избегне потъмняването на цвета има специални защитни химикали. Ако вземете пред вид това, че найлоновите конци потъмняват, още от самото начало като започнете да връзвате, може да прескочите употребата на защитни химикали, както самият аз правех в миналото.

Най-добрият избор за здравина на конец е „А” на Gudebrod и „40” на Talbot.

Ламето е вид конец, който се използва за украсяване на заливката. Най-използваният цвят ламе е сребърен или златен, но като цяло разнообразието е безкрайно. Здравината им е значително по-малка от на конците и поради това е добре да се ползва само като ефект.

Смола

Преди време използвах само еднокомпонентна смола. Тогава в заливката се получаваха малки драскотини, пукнатини, след кратко време при нормални условия на употреба, което позволяваше на водата да навлезе в заливката. Заради това, не ви препоръчвам употреба на еднокомпонентни смоли.

Използвайте двукомпонентни смоли. Ще ви затрудни малко повече но ще имате по- дълготрайни заливки. Няма да съжалявате за това решение.

В днешно време най-често употребяваната смола е епоксидната която е двукомпонентна. Компонентите са смола и втвърдител и трябва да бъдат смесени грижливо, като се проследят инструкциите на производителя. Ако ги спазите точно, резултатът ще бъде много по-добър от този с еднокомпонентна смола.

Много от производителите предлагат “high build” и “low build” версия. Аз предпочитам няколко тънки заливки върху една или две плътни. Няма нужда да се прогаря конеца в заливката. Ако той е залят толкова така, че повърхностния слой на конеца е напълно под повърхностният слой на заливката, всичко е наред. Ако прекалите със смолата, крачетата на водача ще се залеят напълно със смола. Резултатът в много от случаите ще бъде появата на няколко малки пукнатини след известно време, което ще позволи навлизането на вода в заливката, която вероятно може да стигне чак до крачетата на водачите. Веднъж попаднала водата там, никога няма да можете да премахнете влагата напълно.

Качество

Едно нещо, което бих желал да подчертая за всички гореспоменати компоненти както и бланките – заложете на възможно най-високото качество. В повечето случаи, това значи маркови продукти. Ще изпитате удоволствие от работата си за по-дълго време след това. Парите, които ще спестите в началото, ако заложите на по-нискокачествени продукти, ще съжалявате, че не сте ги дали, когато някоя част от пръчката се развали и се наложи да замните водач, макародържач или горна част от някоя неизвестна марка бланки…

Търсене

И така, вече сме се спряли на определен модел бланки, както аз съм се спрял на модела TiCR на Temple Fork Outfitters седми клас (всички тези бланки са от четири части и са с дължина 9 фута).

Следващата стъпка е от къде да си купите бланките, както и всички необходими компоненти. Това вероятно ще бъде затруднение за живеещите в страни от Европа и другите континенти, в сравнение с жителите на Америка и Канада, където родбилдингът е доста по-популярен от всякъде другаде. Проверете във вашият любим магазин, специализиран в мухарският риболов, както и не забравяйте да проверите в родните ви и международни интернет магазини.

Препоръчани книги и други източници на информация за родбилдинг

Ако се запалите по родбилдинга и искате да научите повече, ви препоръчвам една книга, която наистина харесвам и която спореде мен е най-добра: “Rod-Building Guide” написана от Tom Kirkman. Може да си я набавите от американският пазар. Тя не обобщава само родбилдинг, а и изработването на спиниг, кастинг и други видове пръти.

Ако искате книга, която да е само за мухарски риболов, препоръчвам ви “Hand Crafting A Graphite Flyrod” от L.A. Garcia.

За проблеми и въпроси относно родбилдинга ви препоръчвам сайта www.rodbuilding.org. Това е един американски сайт с огроmна база данни, като се има предвид големият му брой активни потребители. Това е мястото да почерпите информация от други билдъри, било то професионалисти или аматьори.

Ако разбирате немски език, препоръчвам ви сайта www.fliegenfischer-forum.de, който също има част за родбилдинга.

Снимки: Jan-Ole Willers

Превод от английски език: Радо Акулата

Статията бе любезно предоставена за превод и публикация на страниците на www.akulata.com от нейният автор Jan-Ole Willers и Martin Joergensen, един от основателите и редактори на сайта www.globalflyfisher.com, където тя е първоначално публикувана ...тук

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.