Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

История на мухарския риболов - Втора част

от Dr. Andrew N. Herd

Приема се, че мухарите от 15 век са презентирали (подавали мухата към рибата, замятали) мухата, а не я оставяли сама да се развява от вятъра докато падне във водата. Но това си е чиста спекулация. Ако са замятали те просто са пускали и вдигали мухата от повърхността докато привлекат вниманието на рибата, а самото замятане напред-назад със шнура, използвано в съвремието, не е било измислено до 19 век. Липсва в детайли информация, показваща как точно е била презентирана мухата и дали тя е била само пускана и вдигана.

По това време се е ловяла предимно пъстърва, но в редки случаи са се е хващала и по някоя сьомга. Трудно би било да си представим как една борбена сьомга би се извадила с такава къса пръчка и линия.

Мухарите през това време от епохата, са били доста опитни, които не само, че са хващали пъстърва с такъми, които ние сега определяме като абсолютно неадекватни, но са хващали големи пъстърви в количества, които бихме преписали сега на професионалисти мухари.

Тогавашните мухари са се различавали от днешните в риболова заради това, че те за разлика от нас сега, са били доста уязвими и зависими от времето. Нашите предци са се нуждаели от вятър, който да предизвика вълни по повърхността на водата, които да им помогнат по-добре да се прикрият при промъкване към целта пъстървата. Денят, в който те ще могат да презентират мухата с размятане на шнур щял да дойде векове след това.

Мухарски риболов през 17 век

Типичния мухар от 17 век е използвал шнур от усукани конски косми, които били усукани един с друг, около седем, в по-плътната част на шнура и 3 към края на шнура. Всички били произведени в домашни услови, ръчно, и въпреки, че по правило били от конски косъм, не липсвали и копринени, и копринени смесени с конски косъм. Така описания шнур бил връзван на върха на пръта, като в този случай дължината му била два пъти по-малка от тази на пръта. Някои мухари го прекарвали шнура през примка специално монтирана на върха, като свободната част на шнура държали в ръка или го прикрепяли за макара.

Първата неоспорима илюстрация на макара била една рисунка на китайски ловец на костенурки от 1600 г, който използвал макара закрепена към прът.

В Европа първото споменаване за използване на макра е било от Томас Баркър 50 г. по-късно. Макарата на Баркър била изобретена за влачене от лодка, за сьомга.

Мухарите по това време ловящи пъстърва използвали метода с подвижен шнур, който преминавал през примка на върха на пръта, и чийто край държали в ръка. Когато била уловена рибата, мухарят имал четири възможности

Да държи рибата докато се умори сама, да ходи нагоре и надолу по брега на реката, следвайки рибата, да изхвърли пръта във водата и да си го вземе след това или да остави рибата да му скъса. Всички те изглеждат неразумни, но има няколко основни причини, поради които макара за риболов на пъстърва тогава не е била необходима

Първо: пъстървите на са били толкова големи, каквито са сега. 20 сантиметрови рибки е могло лесно да бъдат държани на вързан за върха повод. Вързаните шнурове от конски косъм не са били с такива качества каквито са днешните шнурове и позволяването на пъстървата да бяга, водело до късане или разрушаване на шнура. Самият дизайн на първите макари бил ужасен, те били много тежки.

Първите макари

Мухарски риболов през 19 век

Първата половина на 19 век бил период на експерименти, при които били подобрени прътовете, копринени шнурове влезли в употреба, също така бил подобрен и дизайна на макарите.

При изработката на прътовете за пръв път било използването на бамбука, който се наложил до наши дни. Били измислени и сгъваемите прътове с медни втулки. Китова кост се използвала за върховете на прътовете.

Най-честите дължини на пръчки за пъстърва били от порядъка на 3 до 4 метра, макар че в 1806 год, Макинтош предлагат двуръчните прътове да бъдат не по-малко от 4,8 м. Прътовете за сьомга били дълги около 5,4 м.

Мухарски риболов през 20 век

Мухарския риболов през 20 век навлиза в най-бурните си времена. Времена, в които с напредването на технологиите се изменят и мухарския такъм до измерения в които го познаваме ние днес.

Първо бива открито фибростъклото като материал, за изработване на прътове. Пластмасата също започва да се използва все повече в направата на макари и др. аксесоари. Постепенно биват открити нови метални сплави, изместващи медните, заради своите високи качества.

Графитът бива открит и съвременните карбонови пръчки започват бавно да изместват тези от фибростъкло.

20 век е времето, в което десетки мухари записват своите имена със златни букви в историята на мухарския риболов.

Ако трябва да направя един кратък списък с имента на славните мухари по това време, то непременно трябва да спомена имена като:

Ленард Халадей, създателят на мухите Adams, Дан Кехил - създателя на мухите Light, Dark Cahill, Теодор Гордън, смятън за бащата на мухарския риболов със суха муха в Америка и създател на известните мухи Quill Gordon. Несъмнено трябва да отбележим и Гари Лафонтен, един от именитите мухари на времето си, изучил и описал до най-малка подробност живота на ручйниците. Написал много публикации и книги на тази тема. Много от мухите, които той създава предизвикват истинска революция в мухарския риболов. Също не трябва да се забравя и делото на Лий Улф, известен повече като бащата на "catch and release"(улавяне и пускане на рибата обратно във водата), както и мухите носещи неговото име, доказващи и до ден днешен своите безупречни качества. Джон Годдард - друг именит мухар, дал не малко мухи на света, който е все още сред нас и въпреки преклонната си възраст, продължава активно да участва в популяризирането на мухарския риболов. Много са имената, записани в историята на мухарския риболов и се страхувам, че цели дни и нощи няма да ми стигнат за да ви ги изредя всички. Затова, спирам до тук.

Поздрави на всички, ловящи с мухчки!

(Превод от английски: Радослав Кискинов - Акулата)

Статията е подготвена с преводни материали от статии на Dr. Andrew N. Herd, от неговия сайт www.flyfishinghistory.com

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.