Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Хвърляне (презентация на мухата) - Първа Част

от Майстори на кастинга

Умението да замятате добре е основно за успешният и приятен риболов с муха и шнур. В първата статия ще изложим четирите основни принципа, които управляват кастинга с мухарка. Следващата статия ще обърне внимание на това как да замятаме по-далече, ще бъде разгледан и стила двойна тяга, важността на ръката която държи шнура, както и откриването и елеминирането на често срещани грешки при кастинга.

Четирите основни принципи на кастинга

Всеки успешен кастинг трябва да е съобразен с четири основни механични принципа, които управляват кастинга. Основоположници на тези принципи са водещи майстори в кастинга като Лефти Крех и Ед Яворовски. Да можеш да правиш добър кастинг е основата на успешният и приятен риболов с муха. Изглежда, че повечето риболовци (особено новаците) искат да изхвърлят целият шнур при всяко замятане. Някои от тях използват нечовешко усилие и енергия в опита си да достигнат това блаженство. Доброто разбиране на основните принципи, ще ви помогне да замятате по-добре и с по-малко усилие. Струва си да бъде обяснено, че повечето усилие не води до по-добро и по-далечно замятане. Опита да насилите повече кастинга не води до по-голяма дистанция, защото така нарушавате вторият принцип на кастинга. Техниката и ритъма са ключа към успеха.

За да заметнете мухата трябва да огънете пръчката посредством плавно и постепенно ускорение на самата пръчка така че тя да бъде издърпана от тежестта на шнура. Това действие огъва, или натоварва, пръчката. Това се отнася както за кастинга напред така и за този назад. Увеличаването на ускорението последвано от спиране позволява на върха на пръчката да се изпъне, което изпраща шнура, разгръщайки се, в посока обратна или към целта. Няма съществена разлика между кастинга назад и този напред. (Това може да бъде демонстрирано като се обърнем и направим хвърлянето назад хвърляне за презентация на мухата. Това е техника която действа много добре ако, за пример, ловите на река с много растителност около нея и се притеснявате да не закачите при хвърлянето назад.)

Първият приницп се състои в това, че трябва да оберете отпуснатите участъци от шнура преди да натоварите пръчката. За да направите добро натоварване е необходим опън между първият водач и шнура, така че тежеста на шнура да огъне пръчката когато започнете хвърлянето назад. Ако придвижите върха на пръчката а това не доведе до придвижване на шнура, губите енергия. Така че започнете хвърлянето назад с връх на пръчката възможно най-близо до водата, оберете отпуснатото и когато шнура започне да се движи, сте готови да започнете хвърлянето назад. Да се направи повдигане на пръчката за да се изпъне шнура е неефикасно.

Преминаваме към следващият принцип, след като сте изпънали шнура и той е започнал да се движи, единственият начин да натоварите пръчката си е с движение на ръката с която замятате, започнете бавно и увеличавайте скоростта след което спрете рязко и отсечено. Увеличаването на скоростта и отсеченото спиране са ключов момент. Бързото и кратко увеличаване на скоростта и спирането довеждат до висока скорост на шнура и стегната торба. Обратно, загубата на ускорение или отсечено спиране няма да натовари добре пръчката.

Подсъзнателно е лесно да бъде постигната добра скорост и спиране при замятането напред, понеже виждате какво се случва с кастинга ви и имате вода пред вас. Но за да направите добро хвърляне е нужно да постигнете същата скорост и спиране в края на хвърлянето назад. В продължение на много години традиционният Английски стил на замятане и метод за обучение, се базира на относително кратки замятащи махове, спиране и започване на точно определени места, визуализирани като ръце на фона на циферблата на часовника. Американският стил на обучение твърди, че колкото по-далеч движите пръчката, особено назад, ще замятате толкова по-лесно и на по-голямо разстояние. Мухарската пръчка е лост и както е при всички лостове, колкото е по-изнесена толкова повече работа ще върши. Така че, за къси замятания правете къси движения на ръката. Дългите движения ще са загуба на енергия. Когато искате да заметнете по-далеч ( да достигнете онази риба на другият край на водоема) правете по-продължителни движения с ръката, а не просто да вкарате повече сила в кратките движения. За далечно замятане, започнете хвърлянето назад с връх на пръчката близко до повърхността на водата, което ще ви помогне да извършите по-дълъг замятащ мах. Ако сега изнесете ръката добре назад, вашето хвърляне назад ще бъде приблизително с дължината на хвърлянето напред. Дългото хвърляне назад и напред ще помогне да натоварите пръчката по-добре.

Последният неизменен принцип е, че шнура винаги се движи в същата посока, в която се движи върха на пръчката докато спре. Простичко, това значи, че ако в края на презентиращото хвърляне, върха на пръчката сочи целта, там ще отидат и мухата и шнура. Разбирането на този принцип е ключът към прецизните замятания. Ако върха на пръчката е насочен твърде ниско, шнура ще удари водата силно, ако пък е високо това ще доведе до увеличаване на дистанцията. Ако имате проблеми със задното хвърляне, докосвате водата или земята зад вас, това е защото в края на задното хвърляне върха на пръчката ви се движи по-скоро на долу отколкото на горе.

Нужно е внимателно да подбирате колко шнур да вдигнете от водата започвайки кастинга- достатъчно да натовари пръчката, но не и твърде много с риск да я претоварите. Това е особено важно за WF шнуровете и потъващите шнурове. Когато ловим с потъващ шнур, в частност бързо потъващ или дълбоко потъващ, може да е необходимо първо с кръгово замятане (roll cast) да вдигнем шнура на повърхността, преди да започнем задното хвърляне.

Както беше отбелязано в началото на статията, техниката и ритъма са ключът към добрият кастинг. Следвайте тези две правила и дистанцията ще дойде от само себе си. Но просто да изстреляте целият шнур през реката или езерото няма да ви хване повече риба. Все пак, случва се понякога когато умението за далечено замятане е безценно, прецизното замятане и презентация на мухата винаги хващат повече риба.

Следва втора част...

(Превод от английски език: Борис Тодоров)

Първоначално сататията е публикувана в сайта www.fishandfly.co.uk

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.